Címlap Hírek

Csaknem 700 tétel és egy sporttörténeti relikvia is kalapács alá kerül a BÁV 82. Művészeti Aukcióján

A BÁV kétnapos 82. Művészeti Aukcióján közel 700 tételre lehet licitálni, köztük Tornai Gyula „Én és a gondolataim” című művére is, amely az aukció legmagasabb, 8 millió forintos kikiáltási árán kerül kalapács alá. Az év egyik legjelentősebb művészeti eseményét december 5-én és 6-án rendezik, az egyedi ékszerek, órák, festmények és műtárgyak pedig egy kiállítás keretében személyesen is megtekinthetőek az aukciót megelőzően.

Az idén 250 éves fennállását ünneplő vállalat egyedi, izgalmas kínálattal szeretné emlékezetessé tenni a kerek évfordulót. Az első aukciós nap nyitótétele egy mindenki szívének kedves hazai sporttörténelmi kuriózum lesz, ez pedig nem más, mint egy Keleti Ágnes saját kézjegyével ellátott sportpóló. ANemzet Sportolója címmel kitüntetett ötszörös olimpiai bajnok magyar tornász, a magyartornasportlegeredményesebb versenyzője, 46 alkalommal nyert magyar bajnokságotés hétszeres csapatbajnok –a sportpóló eladásából származó teljesösszeget a krónikus és súlyos beteg gyerekeket támogató Bátor Tábor Alapítványnak ajánlja fel a BÁV.

A szépség dicsérete

Az aukció első napja az órákkal és ékszerekkel folytatódik: az érdeklődők összesen 157 kivételes ékszert és 107 órát tekinthetnek meg. Az egyik legnagyobb érdeklődésre számot tartó darab egy Girard-PerregauxVintage 1945 karóra, amelyek tokja 18 karátos aranyból készült, kikiáltási ára pedig 4,2 millió forint. Az ékszerek tekintetében igen figyelemre méltó tételnek tekinthető egy Varga Miklós ötvösművész által készített egyedi hajtű, amelyet a művész a 2008-ban, Párizsban megrendezett Jardin ékszerkiállításra készített, illetve egy szecessziós nyakék, amelyet összesen 250 darab briliáns díszít.

Festmények és műtárgyak

Páratlan festményekben sem lesz hiány az aukción: az aukcióra kínált tételek között szerepel Pataky László „Kurucz-világ” című képe, amely az 1903-as Rákóczi-emlékév talán egyik legnépszerűbb festménye. Az eseményen kalapács kerül alá Tornai Gyula „Én és a gondolataim” című műve, az aukció egyik legmagasabb, 8 millió forintos kikiáltási árán.A 19. századi orientalista festészet egyik legismertebb képviselőjeezen a festményen fogalmazta meg legkoncentráltabban művészi hitvallását.

Műtárgyakra mindkét napon licitálhatnak majd az érdeklődők: figyelemre méltó tétel egy Louis Vuitton bőr utazóláda, amely gróf Vlasics Gyula jogtudós és miniszter tulajdona volt, illetve az óriás Zsolnay padlóváza is, melyet színes zománccal festett és kontúraranyozott japánkert ábrázolás és peremein körbefutó stilizált királykék színnel és pasztózus arannyal festett indás motívum díszít.

Az esemény méltó zárásaként kalapács alá kerül az a bőrborítású, sárgaréz veretekkelés a magyar korona zománcozott képével díszített, selyemmel bélelt könyv is, amelyet a Főrendiház – a magyar országgyűlés felsőháza – ajándékozott Erzsébet királyné, azaz Sissi részére, koronázásának 25. évfordulója alkalmából. Az 1892-ben készült üdvözlő levél szövegét Erzsébet királyné magyarok iránt érzett szeretete ihlette.

A 82. Művészeti Aukció kiállítása2023. november 25. és december 3. között megtekinthető a megújult BÁV ART Aukciósház és Galériában, az aukciónak pedig a MOM Kulturális Központ Kupolaterme ad majd otthont 2023. december 5-én és 6-án.

Az esemény beharangozója megtekinthető itt.